Norton Ghost i Partition Magic na Pendrive

29975-pamiec_pendrive_2gb_a-data_pd9Tym razem przygotowałem zestaw narzędzi (gotowiec -> autoexec.bat, msdos.sys itp.) i instrukcję jak stworzyć taki bootowalny pendrive z Norton Ghost 11 oraz Partition Magic 8. Czasem taki pendrive się przydaje do stworzenia obrazu partycji lub też zarządzania partycjami. Warunkiem oczywiście jest to aby dany komputer mógł bootować się z urządzeń USB. Poniżej (klik -> więcej) instrukcja jak zrobić taki pendrive (link do paczki z narzędziami na samym dole instrukcji).


Instrukcja zrobienia bootowalnego pendirve z Norton Ghost 11 oraz Partition Magic. Wszystkie potrzebne pliki znajdują się w paczce PortableNGPQ.zip. Wypakowujemy zawartość archiwum i postępujemy zgodnie z poniższą instrukcją.

Na początku należy zainstalować hp_usb_disk_str_format.exe.
Domyślny katalog instalacyjny to C:\Drivekey. Następnie należy skopiować DOS do katalogu Drivekey (łatwiej będzie go odnaleźć). Znajdują się tam pliki potrzebne do utworzenia bootowalnego pendrive.
Po instalacji hp_usb_disk_str_format należy wejść do katalogu Drivekey i uruchomić HPUSBFW.EXE. Po uruchomieniu pokaże się okienko, w którym należy wybrać pendrive, który ma zostać wykorzystany do utworzenia dysku startowego DOS. Wybieramy systemu plików FAT32 oraz opcjonalnie nazywamy odpowiednio nasz pendrive.


Okienko HP USB Disk Storage Format Tool

Zaznaczamy opcję Create a DOS startup disk oraz wskazujemy miejsce, w którym znajdują się pliki DOS. Klikamy [START], zgadzamy się na sformatowanie dysku flash i czekamy na zakończenie procesu formatowania i kopiowania plików na pendrive. Po zakończeniu zamykamy program HP USB Disk Storage Format Tool.

Wszystkie pliki z katalogu norton ghost kopiujemy na pendrive (część plików jest ukryta, najlepiej wejść do katalogu i użyć kombinacji klawiszy CTRL+A lub po prostu odkryć ukryte pliki w opcjach folderów). Nasz pendrive jest gotowy. Dla sprawdzenia podłączamy go do komputera, który może bootować się z USB i sprawdzamy działanie.

Pendrive po uruchomieniu wyświetla menu wyboru, w którym wybór 1 – uruchamia Norton Ghost. Wybór 2 – uruchamia Partition Magic.

Pliki z gotowymi narzędziami: PortableNGPQ.zip

Mam nadzieję, że komuś się przyda ta instrukcja 🙂

You can leave a response, or trackback from your own site.

23 comments

 1. radek says:

  rewelacja!!!!!!!!!!
  kilka dni próbowałem wg rożnych porad z netu i nie wychodziło

  a tu bardzo prosto opisane i działa

  wielkie dzięki 😉

 2. Andrzej says:

  Niestety. GHOST działa poprawnie, natomiast PM po uruchomieniu informuje, że pendriv INTENSO 4GB ma dwa błędy o kodach 110 i 116.
  Bez względu na to czy je naprawię czy nie w oknie PM nie mogę nic zrobić – wszystkie dyski (HDD i USB) wyświetlane są z informacją ERROR.
  Proszę o pomoc.

 3. andrzej says:

  Niestety, Ghost działa prawidłowo natomiast PM po uruchomieniu zgłasza dwa błędy w partycji startowej pendrivia (Intenso 4GB)o kodach 110 i 116.
  Bez względu na to czy je każę naprawić czy nie, w oknie PM oba dyski (HDD i Intenso) wyświetlane są z informacją Partition Error.
  Co jest tego przyczyną ?

 4. Znamcu says:

  Na którym serwerze jest jeszcze ta paczka, bo ze strony już nie można ściągnąć, wyskakuje błąd, że archiwum jest uszkodzone. Wrzućcie to proszę jeszcze raz!

 5. Wilk ( User Karma: 0 ) says:

  Poprawione! Dzięki za komentarz, bo nawet nie miałem świadomości, że dział download się sypnął po ostatniej aktualizacji. Download już działa i paczkę można ściągnąć. Paczka jest tutaj na tym serwerze (download już poprawiłem).

   1. Wilk ( User Karma: 0 ) says:

    Proszę sprawdzić czy w BIOS jest włączona opcja Legacy USB. Możliwe też, że ta wersja NG/PG nie wspiera USB (np. USB 3.0).
    Do partycjonowania/zmiany rozmiaru partycji można użyć np. Easeus Partition Master w wersji Home (jest darmowa).

 6. Daro says:

  Zawsze można było pobrać z tej stronki PortableNGPQ.zip a teraz się nie da?
  Korzystam z Norton Ghost od 8 lat i nigdy nie zawiódł.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powered by WordPress | Designed by: NewWpThemes | Provided by Free WordPress Themes