Wolny czas – obraz partycji dysku

fountain-pens-530Zbliża się weekend, który powinienem mieć względnie wolny (tak się zapowiada). Postanowiłem spożytkować ten czas na napisanie tutoriala dzięki, któremu każdy będzie mógł samodzielnie krok po kroku wykonać obraz partycji dysku przy wykorzystaniu programu partimage (będzie potrzebny linux z tym narzędziem np. Knoppix LiveCD). Postaram się także opisać inne sposoby stworzenia obrazu partycji (np. przy pomocy Norton Ghost), a także opisać sposób jak zrobić pendrive z Norton Ghost.

Co to jest obraz partycji?
Obraz partycji jest to kopia 1:1 danej partycji (tak jak obraz płyty z grą, programem).

Dlaczego warto zrobić obraz partycji i do czego się może przydać?
Wyobraźmy sobie, że instalujemy system operacyjny. Zajmuje to nam sporo czasu, w końcu instalacja systemu np. Windows to nie wszystko. Trzeba zainstalować sterowniki, skonfigurować komputer do naszych potrzeb (zainstalować potrzebne programy, zaktualizować system, ustawić wszystko wg. naszych upodobań i potrzeb itd.). Zajmuje to od paru do kilku godzin. Taką operację wykonuje się raz na jakiś czas zależnie jak pracujemy na komputerze i co robimy. Często przekładamy reinstalacje systemu w czasie, bo system jeszcze “jakoś” działa (mimo, że połowa programów powoduje błędy w systemie, co chwilkę wyskakują powiadomienia o problemach, niebieskie ekrany itd.). W końcu gdy już nie da się pracować wtedy decydujemy się na format dysku i instalacje systemu.

Jak już reinstalujemy system to można sobie ułatwić życie instalując system na danym komputerze, wstępnie konfigurując go (sterowniki, niezbędne programy itd) po czym tworząc obraz partycji. W momencie gdy system znowu będzie działać już bardzo źle przy pomocy partimage w niespełna 20 min (zależnie od klasy komputer) będzie można przywrócić system, wstępnie skonfigurowany i gotowy do pracy.
Duża oszczędność czasu. Przy czym nawet jeśli przywracanie obrazu trwa np. 1 godzinę lub więcej to włączamy przywracanie i idziemy spokojnie sobie na spacer. Wszystko się wgrywa bez naszego udziału. Tak stworzony obraz można nagrać na płytę DVD, kartę pamięci, pendrive, ukrytą partycję (niewidoczną dla systemu Windows np. z systemem plików linux – jest to też pewne zabezpieczenie przed skopiowaniem się na partycję z obrazem wirusów).

Brzmi całkiem fajnie. Jednak jak to zrobić? Postaram się wszystko na dniach opisać i opublikować. 🙂

Wpis z opisem jak wykonać obraz partycji:
Partimage – wykonanie obrazu partycji

You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powered by WordPress | Designed by: NewWpThemes | Provided by Free WordPress Themes