Windows 7 – mklink – dowiązania symboliczne

th_2897282_origWindows 7 posiada bardzo przydatne narzędzie do tworzenia dowiązań symbolicznych (tak jak Linux). Dla zwykłego użytkownika dowiązanie symbolicznie niczym nie różni się od skrótu. Dla systemu jednak różnica jest. Dowiązanie symboliczne utworzone do jakiegoś katalogu umożliwia przechowywanie tego katalogu w całkowicie innej lokalizacji niż wymaga tego dany program. Żeby lepiej wyjaśnić sytuację podam taki przykład. Mamy np. katalog “Program Files” na dysku C (razem z systemem)
i zaczyna nam brakować miejsca na tym dysku. Chcielibyśmy przenieść Program Files na inny dysk, ale normalnie tego się nie da zrobić ponieważ musi on być tam gdzie system. Jak to zrobić po najmniejszej linii oporu? Przenieść katalog Program Files na inny dysk np. dysk D, a na dysku C utworzyć do tego katalogu dowiązanie symboliczne.

 

Tworzenie dowiązania symbolicznego
Opiszę przykład tworzenia dowiązania symoblicznego na podstawie katalogu my games. Podstawowe komendy, które należy opanować to cd, dir oraz mklink.
Składnia polecenia mklink:

mklink /D  

Przełącznik /D tworzy dowiązanie do katalogu. Bez przełącznika domyślnie tworzone jest dowiązanie do pliku.

 

Uruchamiamy wiersz poleceń (klawisz Win + R i wpisujemy cmd lub start -> w polu wyszukaj wpisujemy cmd i enter). Przechodzimy do wybranego przez nas katalogu czyli wpisujemy cd scieżka do katalogu np. cd c:\users\uzytkownik\documents (jeśli nazwa katalogu zawiera spację należy wpisać ścieżkę w cudzysłowie np. cd “moje dokumenty” lub cd “C:\users\uzytkownik\moje dokumenty”). Następnie listujemy zawartość katalogu komendą dir aby sprawdzić czy jesteśmy w dobrym miejscu. Teraz przechodzimy do eksploratora plików w Windows i przenosimy katalog My Games na np. dysk D. Po przeniesieniu katalogu My Games w wierszu poleceń wpisujemy:

mklink /D "My Games" "D:\My Games"

Windows utworzy dowiązanie symboliczne o nazwie My Games do ścieżki d:\My Games. Od tej pory wszystkie pliki, które będą tworzone w katalogu my games na dysku C tak naprawdę będą przechowywane na dysku D.

 

Pomysł z dowiązaniami symbolicznymi w Windows wpadł mi do głowy kiedy chciałem mieć synchronizowane savy z różnych gier. Tym sposobem na dysku (katalog dysku google mam zmapowany jako dysk sieciowy) przechowuje wszystkie savy, które są synchronizowane między wszystkimi komputerami, na których mam zainstalowany dysk google. Dzięki temu nie muszę się martwić o swoje savy, a także o to, że na jednym komputerze jestem w innym miejscu rozgrywki niż na drugim komputerze (lub bawić się w mozolne przenoszenie plików save między komputerami).

You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powered by WordPress | Designed by: NewWpThemes | Provided by Free WordPress Themes