Archive for luty, 2012

Autostarter – kod źródłowy (source code)

Parę dni po opublikowaniu programu autostarter udało się mi przygotować kod źródłowy aplikacji do publikacji. Każdy zainteresowany może ściągnąć kod źródłowy programu i modyfikować, rozbudowywać aplikację jak tylko zechce. Aplikacja została napisana przy użyciu IDE Delphi 7 (pod Delphi 6 też powinno dać się skompilować program). Jest to prosta aplikacja bez skomplikowanych pętli, możliwości itd. Kod jest prosty i “łopatologiczny”. Celem był jak najprostszy autostarter i taka wersja w pełni spełniała moje potrzeby.

Download: autostarter v1.0.0 source code.zip [Delphi 7]
Download: autostarter_v1.0.0.zip (binary) [Delphi 7]

Powiązane: Autostarter – program uruchamiający inne programy / pliki

Autostarter – program uruchamiający inne programy / pliki

Potrzebowałem ostatnio aplikację, która będzie automatycznie po starcie systemu uruchamiać wybrane programy. Z racji, że autostart w systemie Windows nie spełnił moich oczekiwań postanowiłem stworzyć własną aplikację do uruchamiania programów. Założenia były takie aby program zajmował mało miejsca, był prosty w konfiguracji i działał stabilnie. Program powstał w bardzo krótkim czasie z racji iż nie jest to skomplikowana aplikacja. Program nie posiada zaawansowanych możliwości ani super-hiper-ultra-mega błyskotliwego GUI użytkownika ale działa bardzo dobrze (a o to przecież chodzi), zużywa mało pamięci RAM i jest prosty w obsłudze. Aplikacja zajmuje 99KB. Całe archiwum programu z plikami takimi jak readme, wpisami rejestrów, config i samym programem waży 102KB (czyli nic wielkiego).

Wybór padł na napisanie małej aplikacji działającej w konsoli opartej o pliki konfiguracyjne INI. Tak od myśli do czynów powstał program Autostarter. Wystarczy utworzyć skrót do aplikacji Autostarter i wrzucić do katalogu autostart w Windows lub wykorzystać przygotowany plik rejestru i dodać Autostarter do rejestru aktualnego użytkownika (wtedy należy przenieść katalog z programem autostarter na dysk c:\ lub w dowolne miejsce ale wtedy należy edytować wpisy rejestru). W celu dodania programu do rejestru należy uruchomić plik install.reg (znajduje się w katalogu z pogramem) oraz potwierdzić dodanie do rejestru, aby usunąć program z rejestru należy uruchomić plik uninstall.reg. Nie chciało się mi bawić w budowę instalatora ponieważ nie miało to sensu (sam instalator zajmowałby więcej miejsca niż program).
Po dodaniu programu do rejestru będzie on startował razem z zalogowanym użytkownikiem w systemie Windows.
Domyślna ścieżka programu do wpisu rejestru to c:\autostarter\autostarter.exe.
Jeśli nie chcemy modyfikować pliku rejestru to program należy przenieść na dysk C:\ do katalogu autostarter.

Aplikacja po uruchomieniu odczytuje konfigurację (czasy, ścieżki do programów – aktualnie program Autostarer może uruchomić w kolejce maksymalnie 10 aplikacji, tyle mi wystarczało), czeka ustalony czas (domyślnie 5 sekund – można zmienić w pliku konfiguracyjnym) po czym uruchamia sekwencję startu programów według wpisanych ścieżek w pliku konfiguracyjnym. Po uruchomieniu wszystkich ustawionych programów aplikacja wyłącza się. Autostarter może uruchamiać nie tylko programy wykonywalne (.exe) ale także może wywoływać skróty (.lnk) oraz każdy inny rodzaj pliku (jeśli np. Autostarter uruchomi plik obrazu w formacie *.jpg to zostanie on otworzony w domyślnie ustawionej w systemie przeglądarce obrazów).

W katalogu z programem znajduje się plik readme.txt, w którym jest opisane jak program skonfigurować (sam plik konfiguracyjny zawiera komentarze). Konfiguracja programu ogranicza się jedynie do ustawienia odpowiednich czasów (chyba, że domyślne nam będą odpowiadać) oraz wpisaniu ścieżek (pełnych) do programów/plików.

Wszelkie sugestie i pomysły można przesyłać do mnie na skrzynkę email (wilk[at]wiblo.pl – [at] = @). Możliwe, że komuś kiedyś się ten programik przyda.

Download: autostarter.zip

Powiązane: Autostarter – kod źródłowy (source code)

Powered by WordPress | Designed by: NewWpThemes | Provided by Free WordPress Themes