Android – Samsung Galaxy S wyłączenie HSPA/HSDPA/HSUPA

Ostatnio trafiłem na pewien problem związany z tym, że telefony jak wiadomo przełączają się pomiędzy EDGE, 3G, HSPA itp. zależnie co jest w zasięgu. Zasięg często jest “falujący” i przez minute jest 3G, a przez kolejne 2 minuty jest HSPA+ itd.. Niestety często takie przełączanie się telefonu zrywa połączenie głosowe lub internet (chwilowo). Co ważniejsze telefon przy wykonywaniu kilkadziesiąt razy dziennie takiej operacji, zużywa sporo baterii. W telefonach z Androidem (i nie tylko) można włączyć opcję tylko GSM, tylko WCDMA albo pozostawić na auto (co się wiąże z ciągłym przełączaniem transmisji). Przełączenie telefonu w tryb WCDMA daje systemowi do wyboru 3G lub wyższy tryb co nie jest zadowalające gdy zasięg sieci danego operatora nie jest wystarczająco dobry aby utrzymać np. HSPA+.

Android jednak umożliwia przy użyciu kodu serwisowego wejść do menu i wyłączyć obsługę HSPA/HSDPA/HSUPA i pozostawić 3G jako najwyższy możliwy tryb.

Należy w telefonie wpisać numer *#301279# (testowane z telefonem Samsung Galaxy S i9000 oraz Samsung Galaxy S II i9100. ). Powinno włączyć się menu serwisowe.

Wybieramy pozycję [2] CHANGE HSPA REVISION

Następnie wybieramy opcję [1] RELEASE R99(HSPA OFF)

Po tym zabiegu telefon przestanie negocjować połączenia w trybie HSPA itd. dzięki czemu ustabilizuje się połączenie z siecią. Jeśli nawet telefon będzie przez chwilę w zasięgu HSPA to pozostanie w trybie 3G. W moim przypadku znacząco wpłynęło to na stabilność połączenia internetowego w telefonie, a przy okazji oszczędza też baterię. 😉

W celu przywrócenia HSPA itd. należy ponownie wejść w menu serwisowe, wybrać pozycję [2] CHANGE HSPA REVISION, a następnie pozycję [3] RELEASE 6(HSDPA/HSUPA).

You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powered by WordPress | Designed by: NewWpThemes | Provided by Free WordPress Themes