Pentagram Cerberus P 6311-072 – czyli jak to nie działa

pentagram_6311-072Trochę informacji na temat routera Pentagram Cerberus 6311-072, z którym mam styczność. Wiele osób mnie pyta o routery Pentagrama (różne modele) dlatego trochę napiszę swoje przemyślenia i doświadczenia z tą marką, sprzętem. Na pierwszy ogień napiszę na temat wsparcia co do firmware. Niestety takowe nie istnieje (tak, nie istnieje). Nowego firmware na próżno szukać na stronie producenta, w google itp.. Mając nadzieję, że nowy firmware rozwiąże problemy np. z trybem ADSL2+ to nic z tego, bo nowszy firmware niż ten w urządzeniu nie istnieje (oficjalnie na stronie nie ma nowszego – w ogóle nic tam nie ma i nie było do tego urządzenia nawet w momencie gdy router pojawił się na rynku). Może email od firmy Pentagram mi coś pomoże? Router prosty w obsłudze aczkolwiek sprawia problemy. Po wejściu na stronę konfiguracyjną routera można napotkać takie błędy jak niewyświetlanie się górnego paska menu bez ponownego odświeżenia strony routera (często trzeba odświeżać – w IE6 działa to trochę lepiej). Strona konfiguracyjna routera czasem bardzo wolno działa szczególnie gdy router „łapie” synchronizację oraz łączy się.

Z konfiguracją nie ma większych problemów. Można nawet ręcznie ustawić tryb lini ADSL Mode np. ADSL2+, ADSL2, G.DMT, T1.413, G.Lite lub pozostawić Auto-Sync (nie polecam – najlepiej ustawić G.DMT jeśli mamy łącze do 8Mbit). Router wyraźnie wykazuje się niestabilną pracą (lub po prostu brakiem poprawnej pracy) w trybie ADSL2+ oraz ADSL2. Przy dobrych parametrach lini router w trybie ADSL2+, ADSL2 ciągle gubi synchronizację, rozłącza się (chwile podziała i rozłącza/pada). Działa poprawnie natomiast w trybach G.DMT. T1.413, G.Lite (pod warunkiem, że linia nie jest ADSL2+ w sensie na centrali nie jest zainstalowana karta ADSL2+ bo wtedy działa tylko G.DMT i umownie ADSL2, ADSL2+). Kolejną wadą routera jest to, że przy włączonej opcji firewall router się zapycha. Szczególnie pakietami UDP co na pewno zauważą gracze np. Quake 3 (objawy to powolne łączenie się z serwerami, aż w końcu praktycznie niemożliwe). Routerek dobrze się sprawdza jako “modem” czyli inny router rozdziela cały sygnał w domu (Pentagram podłączony do gniazda WAN), a Pentagram tylko udostępnia połączenie bez włączonego firewall (może kiedyś opiszę jak wykonać takie połączenie router<-->router bez ustawiania routera w bridge-mode). Jednak jeśli posiadamy łącze w ADSL2+ to nie polecam tego routera. Lepiej troszkę dołożyć i kupić lepszy sprzęt, który będzie stabilnie działał z ADSL2+ czyli np. z łączami od 10Mbit, bo inaczej po prostu nie wykorzystamy dostępnego łącza.

Podsumowując jeśli masz wybór Pentagram lub coś innego to wybierz coś innego. Wsparcie od Pentagrama jest bardzo słabe co widać po ich stronie, forum. Cena kusi ale znowu nie aż tak aby tracić czas, nerwy podczas użytkowania urządzeń tej firmy. Gwarancja 5 lat na router ale co z tego? Routery, które ta firma oferuje nie są dla osób początkujących (jak to błędnie często jest napisane w opisach produktu) tylko dla niewymagających, cierpliwych użytkowników, którzy (oby) nie będą mieć nigdy problemów. Jeśli wezwiemy technika z serwisu w celu konfiguracji urządzenia (lub np. diagnostyki), bądź poprosimy wtajemniczonego znajomego o pomoc to możemy stwierdzić w pewnym momencie, że lepiej jednak byłoby kupić o 30zł droższy router ADSL2+ innej firmy i mieć spokój na dłuższy czas. Za plus tego Cerberusa P 6311-072 można uznać, że dość dobrze radzi sobie z liniami gdzie SNR Margin nie jest zbyt wysoki np. 5,5-6 db oraz szum do 30db (z większym szumem nie miałem do czynienia na tym urządzeniu ale na parametrach SNR Margin down 6 db i Attenuation down 27db łącze 6-8Mbit działa stabilnie ale tutaj praktycznie każdy router działa dobrze). Jeśli chodzi o stabilność połączenia w trybie G.DMT to nie ma co narzekać bo urządzenie dobrze sobie radzi i jeśli mamy niewysokie wymagania to będziemy zadowoleni.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powered by WordPress | Designed by: NewWpThemes | Provided by Free WordPress Themes